Документи за получаване на обезщетение за безработица
Обезщетение за безработица се полага за всеки, за когото са били дължими осигуровки за фонд Безработица за поне 12 от последните 18 календарни месеца. Тук можеш да научиш повече за процедурата по отпускане на обезщетението.
Какви са условията за получаване на обезщетение за безработица?
За да получиш обезщетение за безработица, трябва да отговаряш на следните условия:
- Да бъдеш регистриран като безработен в Агенция по заетостта;
- Да не си придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
- Да не упражняваш дейност, за която подлежиш на задължително осигуряване в България или в друга държава;
- Да си осигурен за безработица през 12 от последните 18 месеца.
В най-голямата част от случаите обезщетение за безработица получават работници, които са били съкратени от своя работодател. Важно условие е, че, ако трудовият договор е прекратен по взаимно съгласие или с предизвестие то служителя, размерът на обезщетението е минимален.
Какъв е размерът на обезщетението за безработица?
Обезщетението се изчислява на дневна база. За база се взима среднодневното възнаграждение (осигурителен доход) за последните 24 месеца. Обезщетението е в размер на 60% от този доход за всеки ден. Всяка година се определя минимален и максимален размер на обезщетението. За 2020 г. минималният размер е 9 лв., а максималният – 74.29 лв.
Периодът, за който ще ти бъде изплащано обезщетение зависи от осигурителния ти стаж. Той започва от 4 месеца за 3 години стаж и достига 12 месеца за над 15 години стаж.
Каква е процедурата за получаване на обезщетение?
Процедурата за получаване на обезщетение минава през три стъпки – прекратяване на трудов договор, регистрация в Агенция по заетостта, подаване на заявление пред НОИ.