Регистрация на фирма Проверка за свободно име на фирма в Търговски регистър
Проверка за свободно име на фирма в Търговски регистър
Всяка фирма в България има свое име. То трябва да бъде уникално – да няма друга фирма с това име. Наличието на фирма с идентично име е най-често срещаната причина регистрацията да бъде отказана.
Ето някои примерни имена на фирма, които трябва да избягвате:
- Често срещани наименования, например “Маркетинг” ЕООД
- Абреваитури, например “АБВ” ЕООД или “ЕйБиСи” ООД
- Популярни фамилни имена, например “Димитров” ЕООД
Изисквания за име на фирма
Всеки собственик на фирма може, а също така е длъжен, сам да избере нейното име. Законът обаче определя някои правила, за това как трябва да се казва една фирма, които трябва да бъдат съобразени: Ето основните изисквания към наименованието на твоето ЕООД или ООД:
- Името на фирмата трябва задължително да бъде изписано на кирилица;
- Името трябва да бъде свободно, т.е. да няма друга фирма или организация с идентично име;
- Името не трябва да бъде заблуждаващо или да съдържа нецензурни думи и изрази;
- За някои специални фирми се предвиждат и задължителни имена.
В следващите параграфи ще обясним значението на всяко едно от тези правила и ще посочим пример.
Изписване на кирилица
Основното име на фирмата винаги трябва да бъде изписано на кирилица. Освен буквите от българската азбука са разрешение и препинателни знаци – точки и тирета. Не се допускат символи като „&“, „+“ и подобни.
Фирмата може да има име и на английски език или пък изписване с латински букви. То обаче не трябва да бъде превод на името на български, ами транслитерация. Пример: „Адвокатами.бг“ става „Advokatami.bg“, а не „MyLawyer.bg“.
Свободно име на фирма
Не трябва да има друга фирма със същото име. Няма проблем името да е подобно, но има някои особености, които трябва да се спазят. Най-важното е, че наличието на празни места, точки или тирета не се приема за разлика между две фирми. По-долу посочваме имена, които Търговският регистър счита за еднакви:
- Адвокатами.бг
- Адвокатамибг
- Адвоката ми.бг
- Адвокатами-бг
- Адвоката ми бг
Заблуждаващо име на фирма
Заблуждаващо можем да бъде име, което очевидно не отговаря на дейността на фирмата. Ако, например, твоята фирма извършва дейност в областта на транспорта и логистиката, тя не може да се нарича „застрахователно дружество“.
Специални правила за някои търговски дружества
В някои случаи законът обвързва специфичната дейност на дадена фирма с нейното наименование. Така, например, законът за лечебните заведения изисква стоматолозите да включват в наименованието на своите фирма израза „Индивидуална практика за първична дентална помощ“ и към нея да добавят името на лекаря – собственик на фирмата.
Задължително правило има и за едноличните търговци, които посочват своите име и фамилия в наименованието на своята фирма, заедно с произволно избрана от тях добавка.
В други случаи предметът на дейност на фирмата трябва да бъде съобразен с нейното име. Ако в името на фирмата присъства думата „холдинг“, то дейността трябва да отговаря на тази, предвидена за холдингово дружество. Това е участие в управлението или собствеността на други търговски дружества.
Как се образува името на фирмата?
Името на фирмата се образува от избраното име от собственика или съдружниците и добавка – съответно ЕООД, ООД, АД, ЕТ и други. Тази добавка винаги е част от името и показва правноорганизационната форма на дружеството.