Договор за наем на недвижим имот
Внася сигурност в отношенията между наемодател и наемател във връзка с предоставянето на недвижим имот.
Наемът на недвижим имот е един изключително популярен договор, който се сключва непрекъснато. Независимо дали се наема квартира, магазин или офис, отношенията между страните следва да бъдат точно и ясно регламентирани, за да се избегне възникването на конфликти. С този договор ще можеш да уговориш всички важни елементи, така че да си правно подсигурен, без значение дали ти ще отдаваш под наем или ще наемаш недвижим имот.
Използвай Договор за наем на недвижим имот, ако
- Имаш недвижим имот, който искаш да отдадеш на друго лице под наем.
- Искаш да използваш чужд недвижим имот за определен период от време.
Важно
- Договорът за наем не може да бъде сключен за повече от десет години, освен ако е търговска сделка (когато поне едната страна по договора е търговец и сделката е свързана с упражняваното от него занятие). Лицата, които имат право само на управление на имота (тези, които не са собственици, например пълномощници) не могат да сключват договор за наем за повече от 3 години. В случаите, когато тези предели са превишени, договорите за наем автоматично и по силата на закона се смятат сключени за 10, съответно 3 години.
- Договор за наем на недвижим имот за срок повече от една година трябва да бъде нотариално заверен и да бъде вписан в имотния регистър.
- При продажба на недвижимия имот, предмет на договора за наем, същият остава в сила за новия собственик, ако е бил вписан в имотния регистър. Ако договорът за наем, има достоверна дата (нотариална заверка на датата), той е задължителен за новия собственик до предвидения в него срок, но за не повече от една година от прехвърлянето. Ако няма достоверна дата и наемателят използва имота, договорът е задължителен за приобретателя като договор за наем без определен срок.
Какво задължително се включва в Договор за наем на недвижим имот:
- Основното, което страните уговарят са отношенията между тях, които възникват по повод на недвижимия имот – неговият вид и предназначение, местонахождение, както и цената, която следва да се изплати на наемодателя.
- Страни по договора могат да бъдат както хора, така и фирми, като това не се отразява по никакъв начин на неговото съдържание.
- Правата и задълженията на страните са свързани с предоставянето на имота в уговорените срокове, неговото връщане и заплащането на цената.
- Срокът на договора се уговаря свободно от страните, като те могат да изберат и договорът да бъде безсрочен. Както стана въпрос по-горе, законът определя максималната допустима продължителност на договора за наем на имот.
Допълнителни уговорки в Договор за наем на недвижим имот
В допълнение към основаните клаузи ще имаш възможност да добавиш допълнителни уговорки, свързани например с възможността наемодателя да отстъпва имота на други лица преди изтичането на срока на действие на настоящи договор или възможността за безвъзмездно ползване от страна на наемодателя на част от имота. Ще можеш също така да уговориш допълнителни права в полза на наемателя, както и разпределението на разходите във връзка с имота. Не на последно място ще можеш да предвидиш неустойка в случай на неизпълнение на договора и клаузи за разрешаване на евентуално възникнали съдебни спорове.
Още нещо?
Гарантирай правната си сигурност в ежедневието с недвижими имоти също и със следващите няколко документа:
Сигурни и винаги актуални правни документи
Безплатен и многократен достъп до всички над 130 документа: с премиум абонамент за 119 лв. на година.