Този документ още не е готов. Остави имейл по-долу и получи известие, когато е наличен.
Въведение
Покупко-продажбата на домейни (имената на уебсайтове) се превърна в един много доходоносен бизнес в последните няколко години. По-привлекателните и интересни домейни дори са предмет на сделки с цена от няколко хиляди до няколко милиона. За да се прехвърлят правата върху един домейн обаче е необходимо да бъдат спазени определени изисквания. Всяка фирма, която регистрира домейни има свои правила за начина, по който се осъществява продажбата на домейн. Процедурата задължително преминава през фирмата – регистратор и затова е препоръчително да бъдат уточнени съответните стъпки. Във всички случаи обаче се започва със сключване на договор.
Използвай Договор за прехвърляне на домейн, ако:
- Искаш да придобиеш правата върху регистриран от друго лице домейн.
- Искаш да продадеш свой домейн.
Важно!
- При прехвърлянето на права върху домейн не се прехвърля и самият уебсайт (ако такъв съществува към момента на сделката), към който препраща съответният домейн. Прехвърля се единствено правото да бъде използвано името на домейна.
- Договорът следва да бъде сключен с нотариална заверка на подписите.
Какво задължително се включва в Договор за прехвърляне на домейн
- Основното, което страните уговарят са отношенията между тях, които възникват по повод на прехвърляния домейн – неговият вид и възнаграждението, което следва да бъде заплатено.
- Страни по договора могат да бъдат както граждани, така и фирми, като това не се отразява по никакъв начин на неговото съдържание.
- Правата и задълженията на страните са свързани с предоставяне на правата върху домейна (потребителски имена, пароли за достъп и други подобни) в уговорените срокове и заплащане на дължимото възнаграждение.
Допълнителни уговорки в Договор за прехвърляне на домейн
В допълнение към основните клаузи ще имаш възможност да добавиш уговорки, свързани например със задължениeто за заплащане на дължимите такси по прехвърлянето. Това най-често включва нотариални такси, такси към фирмата – регистратор и други подобни. Препоръчително е да бъде предварително уговорено коя от страните по договора ще трябва да ги заплати, като няма пречка таксите да се разделят по равно. Може да се уговори и евентуалното търсене на отговорност от страната, която прехвръля домейна в случаите, когато другата страна бъде санкционирана за използването му. Не на последно място ще можеш да предвидиш неустойка в случай на неизпълнение на договора и клаузи за разрешаване на евентуално възникнали съдебни спорове.
Още нещо?
Правната сигурност във връзка с онлайн услугите се осигурява и от следните няколко документа: