Запис на заповед
Универсално правно средство, което доказва съществуването на едно парично задължение и лицето, което следва да го изпълни.
В бизнес средите даването или получаването на пари се случва непрекъснато, но често условията за връщане биват пренебрегвани от страните, което води до възникването на редица спорове. Записът на заповед е едно универсално правно средство – безусловно писмено обещание, което гарантира в една висока степен връщането на определена парична сума.
Използвай Запис на заповед, ако
- Даваш или предстои да дадеш пари на някой и искаш да си гарантираш, че той ще ти ги върне.
- Получаваш или предстои да получиш пари от някой и искаш да му гарантираш, че ще ги върнеш без излишни проблеми.
- Нямаш друго основание (например не си сключил писмен договор), на което да ти се дължи определена парична сума.
Важно
- Издаването на запис на заповед е изключително опростено и се прави единствено от лицето, което дължи връщането на пари, без участието на нотариус и други формалности.
- Записът на заповед трябва да бъде в писмена форма, за да отговаря на изискванията на закона и се издава в един екземпляр, който остава в кредитора.
- Законът не поставя времеви рамки за издаването на запис на заповед. Това може да стане към момента на даване/получаване на паричната сума или на по-късен етап.
Допълнителна важна информация
В чл. 535 и чл. 536 от Търговския закон е уредено задължителното съдържание, което законът изисква към Записа на заповед. Генерираният краен документ е съобразен със всяко едно от тях и за теб няма никакво място за притеснение.
При издаване на Записа на заповед е важно да се посочи падежът (датата, на която трябва да се върне паричната сума). Според закона, когато падежът не е определен, сумата се дължи при поискване от страна на лицето, в чиято полза е издаден документът. В този случай може да се иска изпълнение в срок от една година от датата на издаване, като издателят може да удължи или да намали този срок едностранно преди издаване на Записа на заповед.
С този документ ще имаш възможност да добавиш и допълнителни клаузи като “без протест”, “без разноски” и “не на заповед”.
Клаузата “без протест” означава, че издателят няма да има право да откаже да приеме записа на заповед или да плати сумата, дължима по него.
Клаузата “без разноски” означава, че поемателят няма да може да претендира заплащане на разноски, които е направил във връзка със събиране на сумата по записа.
Клаузата “не на заповед” означава, че поемателят няма да може да прехвърли правата по записа на заповед чрез джиро (отбелязване на самия документ или на допълнителен лист, че правата по него са прехвърлени на друго лице). Той обаче ще може да прехвърли правата чрез договор за цесия.
Още нещо?
Правната сигурност във връзка с финансовата сигурност е от голямо значение – ето още няколко документа, които може би ще са ти полезни в тази връзка:
Сигурни и винаги актуални правни документи
Безплатен и многократен достъп до всички над 130 документа: с премиум абонамент за 119 лв. на година.